14 Ocak 2014 Salı

BUNUN ADI PEDOFİLİ....

HUKUK SİSTEMİ ANAYASA SUCU MU İŞLİYOR? (Yazan:EsraDereobalı)

Çocuk Gelinler …

NASIL OLUYORDA devletin hukuk organları, evlendirilmek üzere yaşı büyütülmeye kalkılan 17 bin 373 davaya bakabiliyor?...
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi’nde ve tüm Dünya! da yasalarla koruma altına alınan bir çocuğun, doğduğu an itibariyle, gerektiğinde ailesine karşı bile korunması öngörülmektedir.
Bu bildiri toplam 10 maddeden oluşur ve bir çocuğun din, dil, ırk, cinsiyet gözetilmeksizin ihtiyacı olan, doğduğu andan itibaren; reşit oluncaya dek; eğitim, sağlık, gerektiğinde maddi - manevi özel bakım hizmeti öncelikle ailesi tarafından , ailesi yetmiyorsa devlet tarafından karşılanır. ‘’ Bu çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasını engelleyen her tutuma karşı da yine devlet ve yasası, çocukları korur der ‘’ bu bildiri...
Yani siz bir çocuğu doğurabilirsiniz ancak okula göndermiyorum diyemezsiniz. (bildiri ilke 7), hastalanınca bakmıyorum diyemezsiniz. (bildiri ilke 4 ) ; çalıştıramazsınız ve satamazsınız. (bildiri ilke 9); herhangi bir ticari faaliyette kullanamazsınız. Hatta yeterli anlayış, hoşgörü evrensel kardeşlik bilinci ile yetiştirmek zorundasınız.(bildiri ilke 10) .
Tüm bunları okuyup çocuklarınız için derinden bir ‘’ ohh!!’’ çektiyseniz ; bunlara ek olarak, ‘’çocukları koruyan yasalar da var..’’ dediyseniz, siz, yapılan istatistiklerden haberdar değilsinizdir. TUİK raporlarına göre ; 27 milyon 429 bin 570 çocuk nüfus var ülkemizde ; bu çocukların 2 milyon 700 bini eğitimden yoksun, 19 milyon 440 bin çocuk şiddet görüyor, 800 bin henüz kendisi çocuk olan anne var, 2 milyon 250 bin çocuğun nüfus kaydı yok!? Sabancı Vakfı araştırmalarına göre, ergen yaşta evlilik % 28 e çıkmış durumda ki ! %30 sınırı az gelişmişlik sınırıdır… Uluslararası hukuk tüm dünya da 18 yaş altı evliliği kadına yapılan şiddet biçimi olarak kabul etmektedir. Hal böyle olunca demokratikleşme sürecinde olduğu ileri sürülen Türkiye, bir ortaçağ ayıbına imza atmakta sayılır. TUİK raporlarında geçen 181 bin çocuk gelin olmasına karşın daha vahim tablo hukuk’a yansımaktadır. 2010 yılında 18 yaş altı kızların 1051 tanesinin ailesi, mahkemeye evlilik izni için başvurmuşken, 2011 yılında bu ailelerin sayısı sayı 17 bin 373 e çıkmıştır!?
Oysa ki anayasanın 41. Maddesi gereği ailenin huzur ve refahı özellikle anne ve çocukların ve aile planlaması devlet tarafından korumaya alınmışken; anayasanın 42. Maddesinde ‘’ hiç kimse, eğitim öğretim hakkından alıkonamaz ‘’ diye altı çizilmişken; tüm dünyada 18 yaşından önce bir çocuğun evlenmesi kadına karşı şiddet olduğu kabul edilmişken ve devletimiz, yasalarıyla anayasasıyla her doğan çocuğa, ‘’ seni ailen koruyamazsa zihinsel, fiziksel, ruhsal gelişimini ben sağlayacağım ‘’ güvencesi verirken ; NASIL OLUYORDA devletin hukuk organları evlendirilmek üzere yaşı büyütülmeye kalkılan 17 bin 373 davaya bakabiliyor? Bu avukatlar, bu davaları savunabiliyor? hukuk bu insanlık ayıbına imza atıyor? devlet koruma sözü verdiği çocuklarını bir celsede kadın /adam yapıyor? Eğitimsizlik, cehalet katlanarak büyürken bizler eğitimciler, politikacılar, hukukçular, iş adamları, aydınlar ,kendini aydın sananlar yarın işlenecek her suçun ortağıyız. Değil miyiz?
YA DA BİRİ CEVAPLASIN… HENÜZ OYUNCAKLARINA DOYMAMIŞ BİR ÇOCUĞU ANNE YAPAN KİM?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder